KOŁO LOGISTYCZNE "LOGIKOS"

w ZESPOLE SZKÓŁ EKONOMICZNYCH

MENU
Strona Główna
Wydarzenia
Olimpiada Logistyczna
Przedmioty zawodowe
Dalsza edukacja
Zadania powtórzeniowe
Słowniczek
Galeria
Przydatne adresy
O nas
Kontakt

WYDARZENIA  

Logistycy i Spedytorzy wrócili z praktyk zawodowych.

Od 12 kwietnia do 7 maja 2010 roku uczniowie klas II FL kierunku technik logistyk i II GS kierunku technik spedytor odbywali praktykę zawodową w przedsiębiorstwach naszego regionu. Warte odnotowania jest, iż było to ich pierwsze - w pełnym zakresie - doświadczenie z funkcjonującym rynkiem TLS.

Poniżej prezentujemy kilka relacji uczniów:

Odbywałam praktykę zawodową w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Zielonej Górze. Poznałam czym zajmuje się zakład. Nauczyłam się wielu ciekawych rzeczy.
Przez pierwsze dwa tygodnie praktyk byłam w dziale: Logistyki i zamówień publicznych, nauczyłam się tam:
• zasad gospodarki magazynowej,
• prognozowania zapotrzebowania na różne produkty na rok 2010 biorąc pod uwagę poprzednie dwa lata,
• obliczania kosztu przy zakupie różnych produktów,
• obserwowałam jak przebiega proces przyjmowania paliwa w MZK w Zielonej Górze,
• wypełniałam dokumentację magazynową.
Następne dwa tygodnie spędziłam w dziale przewozów: Sekcja rozkładów Jazdy i Marketingu, poznałam tam:
• programy komputerowe którymi posługują się tam pracownicy tworząc Rozkład Jazdy autobusów (system Seasam, Taran i busMan).
• budowałam rozkład jazdy wymyślonego przez siebie autobusu,
• obserwowałam jak buduje się grafik dla kierowców.
W MZK była świetna atmosfera. Ze smutkiem stamtąd odchodziłam. Ludzie są bardzo przyjaźnie nastawieni do siebie i z ogromną chęcią przyjmują praktykantów. Praktyka w tym Zakładzie uświadomiła mi na czym polega praca logistyka. Jestem bardzo zadowolona, ponieważ nauczyłam się tam wielu ciekawych rzeczy. Teraz juz jestem pewna, że nauka 
w technikum logistycznym w Zespole Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze, to coś dla mnie.

Aleksandra Raszczuk – II FL

Odbyłem praktykę zawodową w firmie kurierskiej DHL Express Poland. Na początku byłem trochę zestresowany, ponieważ nie miałem pojęcia czego mogę się spodziewać, oraz czy podołam zadaniom. Jednakże szybko zrozumiałem, że nie ma się czego obawiać. Atmosfera w terminalu była świetna, ponieważ zarówno pracownicy jak i kierownik byli wyluzowanymi ludźmi i bardzo łatwo można było się z nimi porozumieć. Zawsze z chęcią odpowiadali na wszystkie moje pytania i rozwiewali moje wątpliwości.
Do moich obowiązków należało:
• wypełnianie protokołu uszkodzeniowego w programie komputerowym (nauka obsługi tego programu to kwestia minuty),
• drukowanie i aplikacja etykiet logistycznych,
• sprawdzanie zgodności listy kurierskiej ze stanem rzeczywistym załadowanego samochodu dostawczego,
• sortowanie dokumentów zwrotnych,
• obsługa aplikacji magazynowych,
• sprawdzanie stanu magazynu przy użyciu czytnika kodów kreskowych,
• wysyłanie samochodów ciężarowych w trasę do głównych sortowni.
Bardzo dużo się nauczyłem, gdyż pracownicy dbali o to abym poznał jak najwięcej tajników pracy logistyka. Według mnie, terminal DHL Express Poland to świetne miejsce do odbycia praktyki, ponieważ zobaczyłem jak wygląda zawód którego się uczę.

Wojciech Ciok – II FL

Wraz z kolegami z klasy, Remigiuszem Cieślikiem oraz Mateuszem Majewskim odbyłam praktykę zawodową w hurtowni nabiału Jalek znajdującej się w Przylepie. Obecnie na rynku pracy jest duże zapotrzebowanie na logistykę, ponieważ mamy z nią do czynienia w zasadzie wszędzie, dlatego każdy z nas, nawet w tak nie wielkim przedsiębiorstwie, znalazł dla siebie odpowiednie zajęcia. Kierunek, w którym się kształcimy jest na tyle rozległym i elastycznym, że przez 4 tygodnie ani przez chwilę się nie nudziliśmy. Chłopcy trafili do magazynu, gdzie uczyli się kompletować i segregować ładunki, wypełniać dokumentację magazynową. Przygotowywali również towar do wysyłki. Natomiast ja zajęłam się pracami biurowymi, mianowicie wprowadzaniem i fakturowaniem dostaw i sprzedaży, rozliczaniem kierowców z wykonywanej przez nich pracy, nadzorowaniem stanu magazynu oraz porządkowaniem faktur i wypełnianiem dokumentacji. Okres ten minął nam w przyjaznej atmosferze. Pracownicy byli sympatyczni i życzliwy, dlatego chętnie wykonywaliśmy powierzone zadania i szybko się uczyliśmy. Po odbytych praktykach utwierdzam się w przekonaniu, że kierunek który wybrałam jest tym właściwym, ze względu na różnorodność jaką oferuje, (logistyk znajdzie pracę zarówno w przedsiębiorstwach produkcyjnych, jak i handlowych, czy też usługowych), z drugiej jednak strony wymaga pracowitości, odpowiedzialności i analitycznego myślenia. Okres ten spełnił moje oczekiwania i pozwolił spojrzeć na swój przyszły zawód od strony praktycznej, co na prawdę dużo wnosi do nauki. Jedynym minusem było to, że za szybko się skończył.

Nicol Procyszyn- II F

 

LINKI
 

Copyright by TY | Sliffka